Poezi dhashurie.

  Share
  avatar
  !nva7ionN
  Super Moderator
  Super Moderator

  Numri i postimeve : 71
  Join date : 23/04/2009

  Poezi dhashurie.

  Mesazh  !nva7ionN prej Sun Apr 26, 2009 2:34 pm

  Pa ty jeta nuk esht jet

  N'dërmjet nesh qelloj një koder
  nëna të tha se je e vogel
  s'na lejoj meu pa
  në vetmi kem mbet tuj qa
  zemrat t'reja naj kan vra

  Tash pa ty sbëhem rahat
  qenka shum rruga e gjat
  dashuria e pa fat
  nuk guxojkan meu gëzu
  zemrat qe jan dashuru

  Ti më don e un të du
  pse ne dy mos meu bashku
  por në jet qka gabova
  une ket se meritova

  Smund të pij e smund të ha
  pa ty trupi më ësht tha
  pa ty jeta nuk ësht jet
  pash ket bes moj du me vdek
  pash ket bes moj du me vdek
  Reply With Quote.
  Lulet i ke shkelur

  Lulet qe i pat pranvera
  nuk i ka tash as vera
  ti e pa shpirt i ke shkelur
  dashuria jon ka n'gelur
  goja yte shum fjal pat
  kurr njëher sje bë rahat
  shum dëshira ty ti kam plotsua
  me në fund e vërtetova
  hej se un kam gabua
  ty qe të kam besu.
  Gjith lagimet mua vajz ti qe mi ke ba
  nëse jo n'kët bot, gjith gjunahet n'tjetren ke mei la

  Besom do t'vjen dita
  prap te un ke meu kthy
  do të qajsh, do të qajsh me lot në sy
  jo askund sdo tmë gjejsh moj tradhti
  Reply With Quote
  MONOLOGU I NJE TE DESHTUAREJE
  ***********************************************
  Une jam AJO vajza pak mbi 19 vjet
  qe mbi trupin tim e barta nje tradheti
  qe shkaterrova plotesisht veten ne kete jet
  ne njeren ane zemren e ne tjetren dashurin

  Une jam jo vajza qe pres me padurim
  me e keqe nga te gjitha dhe vajze e mjer
  ku per qdo dit per vdekje dashuria mu plagos
  e me vajti ne humner

  Une jam AJO vajza qe kurr s rri e buzeqeshur
  me zemer te coptuar kerkoj dashurin
  por jo si ajo e me parshmja
  qe me beri zemren cop e grime

  S di si u mashtrova ne enderrat e mia
  dhe e humba dashurin rinore
  e zemres i hapa plage te renda
  plaget me te renda shpirterore

  Pra une jam AJO vajza qe kurr nuk kam buzeqeshur
  ne veshtrimin e zemres se plaguar
  vetem nje her te mposhti tradhetin
  e nga ankthi do te isha zgjuar

  Shume kohe kalova me halle te medha
  pran djaloshit me zemer te gurezuar
  tani me duhet te kaloj diku tjeter
  me shpresen se me s kam per te gabuar

  Kam kerkuar te di gjithqka
  nga historia e Romeos e Xhulietes e deri ne pafundesi
  sa qe edhe zemra gjak te me pikoj
  do te digjem te kuptoj me shume per dashuri

  Pra une jam AJO vajza pak mbi 19 vjet
  qe trupin ma hijezon tradhetia ne jete
  jam simbol i dhimbjes dhe i tradhetis
  jam viktim
  ideal
  shpres e jetes dhe e dashuris
  **Per mua fat nuk ka**

  ME DERGO .................

  KETU JAM I VETEM
  AKOMA GJUME NUK KAM
  KETU JAM PA TY
  KETU DO TE JEM
  NESE ME DERGON NJE ENGJELL

  DEGJOJE PRA ZEMREN
  TY PO TE FLAS
  DERGOMA ENGJELLIN
  VETEM TE MOS MBES
  DERGOJE NJE FJALE
  KAQ SHUME TE MUNDON?
  DERGOJE ZEMER
  ME TY TE JEM
  DERGOJE NJE ENGJELL
  TE ME PLOTESOSH
  DERGOJE PRA ENGJLLLIN
  VETEM TE MOS VDES

  DERGOMA PRA NJE ENGJELL
  KAQ SHUME TE MUNDON /
  DERGOMA NJE ENGJELL
  TE FLE I QETE
  DERGOMA NJE ENGJELL
  TE ME MBROJE
  DERGOMA NJE ENGJELL
  ZEMREN TE MA SHEROJE
  DERGOMA NJE ENGJELL
  BUZEQESHJEN TE MA KTHEJE
  DERGOMA NJE ENGJELL
  QE TY TE TA KTHEJ...............
  Si s'të Desha pak më Shumë


  Unë e desha përtej vdekjes,
  Ashtu dashurova unë
  Edhe prap s'ia fal dot vetes:
  S'i s'e desha pak më shumë...

  Pak më shumë ku shpirti thyhet,
  T'i them ndarjes: - Prit, ca pak...
  Të gënjejmë mallin që s'shuhet,
  Kujtimin të gënjejmë pak.

  Përtej vdekjes, përtej botëve,
  Atje ku nis "ca pak" tjetër,-
  Asaj që më rri mes Zotave:

  "Si s'të desha pak më tepër...".


  Ismail Kadare

  Një Vajzë


  Duke të puthur, pa të dashur
  Në shpirt ai ty të plagoi
  Buzëpërgjakur nga të kuqtë e tu,
  si vrasës tinëz shkoi


  Krenar që ty "të shtiu në dorë"
  Gjith' shokëve emrin tënd ua tha.
  Pranë gotës së birrës për ty folën
  në park, të dielave ata.


  Dhe ti e vetme mbete, bosh
  mbenë sytë e ty në net bilbilash
  Si sheshi i shkretë, ku posa ndodhi
  Një katastrofë automobilash.


  Tani kur shkon Rrugës së Dibrës
  Ata me sy të ndjekin pas
  Pataj me bërryl i bien shokut
  "E sheh filanen? E ka pas..."


  Dhe ti ul kokën shpejton hapin
  T'arrish tek shoqja sa më shpejt
  Të përsërisësh fjalët standart:
  "Ah, njëlloj janë të tërë djemtë"


  Të dyja t'ulura pranë radios
  Do ndizni heshtur një cigare
  tek supi i saj, nën fjalë lajmesh
  një çast dremitja do të t'marrë


  Dhe do të të çojë tek një rrugë tjetër
  M'e gjerë, m'e bukur dhe më e re
  Atje në sfond fabrikash, njerëzit
  Nga kembët s'do të të venë re.


  Atje ku t'ecësh midis turmash
  Në një grup djemsh, ndoshta midis
  Dikush me brryl do t'i bjerë shokut:
  "E sheh filanen? Ishim miq..."

  Ismail Kadare
  Ti qave

  Ti qave dhe më the me zë të ulët
  Se unë të trajtoja si prostitutë.
  Athere lotëve të tu s'ua vura veshin
  Të desha, pa e ditur se të desha.

  Veç një mëngjes të beftë kur u gdhiva
  Pa ty dhe bota krejt e zbrazët m'u duk,
  Athere kuptova ç'kisha humbur,
  Ç'kisha fituar kuptova gjithashtu.

  Më rrezëllinte si smerald mërzija,
  Dhe lumturia ngrysej si një muzg me re...
  Nuk dija kë të zgjidhja nga të dyja
  Sepse secila m'e bukur se tjetra qè.

  Se ish i tillë ky koleksion bizhush
  Që dritë e terr lëshonte njëkohësisht,
  Që njëqindfish etjen për jetën shtonte,
  Por dhe që vdekjen ndillte njëqindfish.
  NUK DI QFAR TE BEJ ME TY

  Fillim i mabar
  por ne fund i vrar
  dashuri e papar
  po prap te ndar!!!

  duhemi kshtu se paku mendojm
  me gjelozi a thua vall ku do shkojm
  npole tkunderta jetojm
  por smund te jemi tqet ku njeri tjetrit i mungojm

  kur te kam pran perlahëmi
  puthëmi ledhatohëmi por ne fund shahëmi
  vrapon nga dera ik me lot
  provon t'me harrosh por lodhesh kot

  harron se per ty ska tjeter
  dashuria e par kurr s'behet e vjeter
  kah te shkojsh gjithmon me kujton
  dhe telefonin nga dora se leshon

  kur me sheh me shoqe mbushesh meri
  po gjelozia s'ka vend nese per mua ndjen dashuri
  harron se edhe un te dua prandaj ste tradhtoj
  por smundem ne qdo qast ket ta kujtoj

  me ty a pa ty nuk ndjehem rehat
  kur tkom larg me mungon, ste duroj kur tkom ngat
  qfar te bej me ty vertet nuk e di
  a t'martohmi tani po ti ne shtepi tmamit rrrii?
  ROB I DASHURIS JAM

  Nuk ta premtoj dashurin por ta dhuroj
  Nuk te them te dua por te dashuroj
  Kur te them te dua nga vendi lekundem
  Sepse te dua me shum se sa mundem.

  Kjo nuk eshte thjesht shkrim por eshte e verteta
  Êshte diqka qe se dija por ma mesoi jeta
  I mesova te gjitha kur mu shfaqe ti
  Jam njeriu me i lumtur tjeter asgje nuk di

  Rob ne val te oqeanit qe me shpejtesi me rrembeu
  Ma mori zemren por nuk ma theu
  Per mua ky oqean ishte dhunti
  Sepse oqeani ishe ti.

   Ora është Sat Dec 15, 2018 3:44 am