Poezi Dashurie

  Share
  avatar
  !nva7ionN
  Super Moderator
  Super Moderator

  Numri i postimeve : 71
  Join date : 23/04/2009

  Poezi Dashurie

  Mesazh  !nva7ionN prej Wed Apr 29, 2009 7:53 pm

  Poezi Dashurie

  E kam mohuar, e kam perzen
  e kam dashur , e kam urryer
  me ka dhen dhimbje
  me ke dhen emocione
  te lendon e te sheron.

  pse ky emocion nuk me len te jetoj
  pse pa te dot nuk jetoj
  pse kurr e urrej e kerkoj
  pse te dua edhe kurveten e shkatroj
  pse un ndjenjen ta mohoj
  dhe un vet shpirtin ta mallkoj


  e shtyj e perplas me ze te lart i flas
  po prap perball ajo syt i perplas
  nuk te dua nuk te kerkoj
  me kembgulje e mohoj
  po prap kurr se harroj
  ah dashuri sa shum per ty do maj zi.

  je qorre e qesharake
  je dinake e kurr su plake
  per ty bejm lufta
  per ty jetojm
  per ty vuajm dhe veten shkatrojm
  a lum si ai qe ty te ka provuar
  ah mjer si ai qe ty te ka provuar
  se kurr per jet pa ty ska per te jetuar.
  __________________  Sikur ti ta dije,
  se sa shum te dua,
  asnje qast i dashur,
  s`do t`rrije pa mua.

  Por qfar te them un tash,
  kur ti e din shum mir?
  Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
  shum esht e veshtir.

  Andaj t`pyes o shpirt,
  si t`ja bejm ne tash?
  Qe t`mos jemi vetem,
  por gjith te jem bashk.

  Ah moj perendi,
  pse jeten sma gezon?
  Qe zemra ime te ket pran,
  at qe vertet shum e don.

  Kur ne do jem bashk,
  kjo dit do te vjen,
  qe zemra ime e lodhur,
  pran tendes te flen.
  __________________  Net te tera kan kaluar,
  Dhe un rrall kam folur me ty,
  Shum lot kam derdhur nga syte,
  Sepse s'e di c'po ndodh me ne te dy.
  Pse nuk me thua me te dua?
  Pse ti me ke harruar?
  Pse s'te merr malli me per mua?
  Pse nuk me do sic me ke dashuruar?
  Nje brenge te poshter kam,
  Thelle tek zemra ime,
  Nje ndjenje te pa pershkruar,
  Qe do perfundoje jeten time.
  E di qe ti per mua,
  Nuk ke me dashuri,
  Por un shum te dua,
  Jam ber gjysem njeri.


  Kryesore
  Ajde i dashuri im fole me mua,
  Me jep nje fllad ere,
  Me thuaj pse e more jeten tende,
  Ne keto dit pranvere?
  Megjithate ti RnB mos u merzit,
  Nuk eshte faji jot,
  Qe un po marr jeten time,
  Dhe po iki nga kjo bot.
  Vetem mos me harro,
  Do jem gjithmon prane teje,
  Sa here te kesh nevoje,
  Aty do kesh dashurin prej meje.
  Vendos mire ne jete,
  Mos bej shum gabime,
  Zgjidh njeriun qe te do,
  Mos bej gabimet time.
  Ty zemra ime e vogel,
  O zot sa shum te dua,
  per ty mendoj per nate,
  Gjysmen e zemres ne varr do e marr me mua.
  Shum yje ka qielli,
  Por vetem nje yll kam un ne zemer,
  Ti je ylli im i ndricem,
  Qe me ndricoje rrugen dhe me mbaje zgjuar.
  Tani ty te humba,
  Dhe ne gjum do bie pergjithmon,
  Nuk do zgjohem me nga endrrat,
  Emri im do jet vetem nje jehone.
  __________________  Kryesore
  Si flet trendafili
  eshte dashuria e pare
  kepute ate
  dhe verma mbi varre
  derdh dy pika lot
  trendafili te lulezoj
  sepse edhe ne varr
  veq ty te dashuroj  Thikat i kisha pranuar
  plumbat i kisha duruar
  por qe ndahem prej teje
  kurr se kam besuar  Derdhi lot mbi dheun
  qete ka mbuluar
  tash sme duhet jeta
  per ty kam jetuar  Sdu asgje ne jete
  vec te jem me ty
  kur te vdes dora jote
  te mi mbyll keta sy  Kur te degjosh per nje VDEKJE
  dije se flitet per mua
  ne kete bote smunda te jetoj
  se me vrane buzet e TUA.  merri syte e mija dhe veshtro
  merre zemren time dhe degjo
  puthi buzet e mija dhe kujto
  te dua perjete kete mos e harro
  __________________


  Kryesore
  Të dua
  Të dua të pres
  nuk dua të vdes
  me yjzit e netës
  unë të përshëndes.

  Kujto erën e mallit
  kujto erën e lehtë
  kujto zemrën time
  që të don përjet.

  Të dua pa mas
  të dua pa dallim
  të dua më shumë
  se sa shpirtin tim.

  Të dua ,të dua
  për ty do të vdes
  por ti a më don mua?
  përgjigjje po të pres?
  __________________

   Ora është Tue Jan 22, 2019 6:05 am