Poezi per dashuri te dhimbshe.

  Share
  avatar
  !nva7ionN
  Super Moderator
  Super Moderator

  Numri i postimeve : 71
  Join date : 23/04/2009

  Poezi per dashuri te dhimbshe.

  Mesazh  !nva7ionN prej Sun Apr 26, 2009 2:27 pm

  Nese prej meje mendja s'te hiqet,
  Nese per mua zemra te digjet,
  Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
  Se do te vij ngadal qe te them TE DUA

  ---------------------

  T'kam dasht me zemet t'kam dashut me shpirt
  Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
  Nje zemer e pata dhe ate ta fala
  Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
  Me fjal me the te dua
  Me zemer me the sje per mua

  Dua te shkoj
  Dua te harroj
  Por dije nje gje
  Qe gjith te perkujtoj

  -----------

  Ne thellsine e zemres time
  eshte vendos nje emer
  Pergjithmone kete emer
  do ta mbaj ne zemer

  ------------------

  Lumturine kerkova por une nuk e gjeta,
  Idealen ma dhurove ti vet por kurre nuk u zbeha,
  Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
  Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,

  Sa here ti me vjen prane meje,
  Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime

  ----------

  Dashuria u jep mend
  Ayre që s'kanë
  Ndërsa u merr mend
  Atyre që kanë

  ------------------

  Ne te kumanoves e kemi tradit
  Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpyrt
  Jemi xheloze por kemi te drejt
  Se dashuria e kumanovares eshte shume shtrenjt

  ----------

  Nenaten e qete
  ne gjumin e lete
  kur me kujtohesh
  ti nuke mundem me fjet

  ------------------

  Pse mkriove perendi qe te vuj per dashuri
  Pse me lindi nena ime qe te jam me shum kujtime,
  Oh kjo jete sa e shkret un pa ty vetun me ndejt.

  Rruget jan te gjata
  Netet jane pa fund
  Qendroj larg teje e ste gjej askund,
  Eja ti pran meje mos me le ne vetmi
  Lejoma te puthi njeher dhe t'a largoj ket merzi.

  ----------

  Njeriu pa dashuri si nena pa femije
  Buza e pa puthur si lulja e keputur
  Zemra ne vetmi si bora u shkri...

  ---------------

  E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy
  E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy
  E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton
  E pranoj se n'jeten time me mungon me mungon
  Jo s'te harroj kurre s'mundem ty t'mos dashuroj

  ----------------------

  E mallkoj diten qe te pash.
  E mallkoj shiqimin qe ta dhash.
  E mallkoj buzqeshjen qe ta dhurova.
  E mallkoj veten qe ne ty u dashurova.

  -----------

  do te behem zog
  e ti se do te me njohesh
  do te vi ne dasem
  kur ti te martohesh
  do ti bi daulles
  per lamtumiren tuaj
  kurse une i mjeri vetem,
  vuaj dhe vuaj

  te deshiroj
  fat ne jet
  nje trup me shendet
  ne shtepi harmoni
  dhe dashuri pa kufi

  ------------------

  Ore djal ore djal
  po ti tham nja dy tri fjale
  sie ke nis hiq mire s eki
  po veq vazhdo se vete e di

  kur te lodhesh nga kjo loj
  mos mendo t'kthehesh perser
  s edhe une do di te jetoj
  ta bej jeten sikur ti....!!

  ------------

  zemra zemres
  i bon lutje
  dashuria e par
  fillon me Puthje
  zemra e femres
  esht hotel
  kush don hin
  e kush don del
  po zemra e mashllit
  esht si gur kush hin
  brenda nuk del kurr

  ----------------------

  Nuk jam poet,
  të shkruaj poezi
  Por fjalën të dua,
  E shkruaj vetëm për ty
  Bilbili në degë
  Sa bukur këndon
  Ti puthsha buzët
  Ti që e lexon

  ------------

  Sikur lulja pa arome
  sikur perla pa shkelqim
  ashtu do ngelem une
  n,q,s ti nuk je shpirti im

  -----------------

  Dashuria fillon me nje shikim,
  vazhdon me nje buzeqeshje,
  zmadhohet me nje puthje,
  dhe perfundon me dy pika lot.

  --------

  Zemra lengon
  vajtimi shpejton
  dashurinë e parë
  do ta kujtoj edhe në varrë.
  Do te bëhem shkrumb e hi
  do te tretem nga një dashuri
  zemra me thot të dua
  pse me ben kaq shumë të vuaj?

  Gjithmone kan thënë
  nga urrejtja e tepert
  shfaqet ndjenja e dashurise
  dhe shfaqet ne horizont.

  -------------

  Eh ta dish sa shume te dua
  do te rrije veq me mua,
  dua ti ndjej buzet e tua,
  dhe fjalet qe vetem ti mi thua.

  ---------

  Une dhe ti
  ti dhe une
  me nje fjal te
  DUA SHUM

  --------------

  Kujt i thua lule
  kujt i thua hen
  kujt i thu princeshë
  si mu ke then
  A te duket njejte
  kur e perqafon
  athu nje qast ndalohesh
  mbyll syte e më kujton..!
  Athu te rren mendja
  me kerkon ne shpi
  po vendi im eshte bosh
  une mungoj te ti..!!

   Ora është Sat Dec 15, 2018 4:40 am