LJMET: Shkollë profesionale në Shqipëri, sipas standardeve gjermane

  Share
  avatar
  !nva7ionN
  Super Moderator
  Super Moderator

  Numri i postimeve : 71
  Join date : 23/04/2009

  LJMET: Shkollë profesionale në Shqipëri, sipas standardeve gjermane

  Mesazh  !nva7ionN prej Sun Apr 26, 2009 2:49 pm

  Shkollë profesionale në Shqipëri, sipas standardeve gjermane
  Shkolla
  profesionale në qytetin e Kamzës, rreth 30 km larg Tiranës, do të
  zëvendësohet nga një e re. Pas negociatave dy vjeçare është arritur të
  sigurohet fillimi i një projekti për aplikimin e standardeve gjermane.
  vazhdon

  [table:4464 style="border-collapse: collapse; text-align: justify; font-family: Arial; font-size: 10pt;" id="AutoNumber1" border="0" bordercolor="#111111" cellpadding="0" cellspacing="0"][tr][td]
  Vetë
  Bashkia e Kamzës ka tashmë një partneritet me bashkinë e qytetit të
  Jenës në Gjemani, për të mbështetur arësimin profesional. Kryetari i
  Bashkisë Xhelal Mziu, e shikon si jo rastësor partneritetin me një
  qytet gjerman, si Jena.
  "Është një zonë që mund ta konsidrojmë
  gati si një qytet studentor, pasi aty rreth 50 përqind e popullatës
  është me studentë dhe nxënës të arësimit profesional. Çfarë do të thotë
  se ajo ka një përvojë të madhe në këtë drejtim", thotë ai.
  Projekti
  është drejt konkretizimit. Pas vizitave të ndërsjellta të punës që janë
  bërë në Shqipëri dhe Gjermani, pritet që me fillimin e vitit të ri
  akademik 2009 -2010 të hapen dyert e shkollës profesionale në Kamëz ,e
  cila do të punojë sipas sistemit gjerman. Fillimisht në disa prej
  mjediseve ekzistuese, ndërsa më pas do të ndërtohet një godinë e re, që
  do të punojë në funksion të plotë për një sërë degësh të formimit
  profesional.
  "Bashkia Kamëz ka marrë përsipër që të sigurojë
  truallin e ndërtimit. Është përfunduar projekti dhe është gati
  infrastruktura mbështetëse. Qeveria shqiptare ka marrë përsipër që të
  gjejë burimet e financimit për ndërtimin e godinës që ka rreth 50
  ambjente të brendshme, pa futur këtu ambjentet e jashtëme. Nga pala
  gjermane do të sigurohet trajnimi i personelit, do të sigurohet pojisja
  me laboratorë e mjete të nevojshme didaktike etj", shpjegon për
  Deutsche Wellen, Xhelal Mziu.
  Projekti i ndërtimit të një shkolle
  profesionale sigurisht që nuk është vetëm një investim për interes
  lokal, por siç thotë Mziu, ajo do të plotësojë nevojat edhe për më
  gjerë.
  Duke qënë se aty do të futen në program 15-20 specialitete
  të formimit profesional, pritet që shkolla të përmbushë dhe nevojat
  kombëtare. Në këtë vit të ri shkollor, që nis në vjeshtë, do të
  fillohet me disa prej specialiteteve, kryesisht me trajtimin e moshës
  së tretë.
  Gjendja e shërbimit të kujdestarisë pë të moshuarit në
  Shqipëri është ende një fazë embrionale. Ka nevojë të ngutshme për t'u
  rritur e instensifikuar. Shifrat flasin vetë: Në një kohë që rreth 10
  përqind e popullsisë së vendit është në moshën e tretë, shërbimet
  sociale për këtë grupmoshë ofrojnë ndihmë vetëm për 0,01 përqind të
  tyre.
  Shkolla profesionale e Kamzës me mbështetjen e shkollës
  profesionale për sociologji dhe shëndetësi në Jenë, do të jetë një
  projekt pilot në këtë drejtim. Vetëm pak javë më parë, me ardhjen e
  delegacionit gjerman në qytetin e Kamzës, u organizua dhe e para
  konferencë për kujdesin ndaj moshës së tretë, me pjesamrrjen e
  ekspertëve nga Gjermania, Shqipëria, Kosova, Bosnje-Hercegovina dhe
  Mali i Zi. (dw)/V.I./Liria[/td][/tr][/table]


  Edituar për herë të fundit nga !nva7ionN në Thu Apr 30, 2009 11:37 am, edituar 1 herë gjithsej
  avatar
  Admin
  Web Master
  Web Master

  Numri i postimeve : 146
  Join date : 13/04/2009

  Skoka keq

  Mesazh  Admin prej Sun Apr 26, 2009 6:58 pm

  Skoka keq ni prob jo LJM Lajme oke bir(vorr)

   Ora është Sat Dec 15, 2018 4:36 am