Çiljeta kopje e Aguilierës

  Share
  avatar
  !nva7ionN
  Super Moderator
  Super Moderator

  Numri i postimeve : 71
  Join date : 23/04/2009

  Çiljeta kopje e Aguilierës

  Mesazh  !nva7ionN prej Tue Apr 28, 2009 1:21 pm

  Çiljeta kopje e Aguilierës


  Është bërë i njohur tashmë për publikun, "dënimi" që mori këngëtari kosovar me banim në Zvicër, Valton Krasniqi, pasi u zbulua se kënga e tij ishte e vjedhur. Ndodh gjithmonë edhe në botë që në një kompeticion, këngët të kalojnë në sita shumë të holla, para se të marrin vlerësimin e duhur. Por duket se ky nuk do të mbetet episodi i vetëm i festivalit prestigjoz "Kënga Magjike 2008". Sipas njoftimeve që na kanë bërë lexuesit dhe mbas verifikimeve tona, duket se kënga e Çiljetës "Duty free" ngjan shumë me këngën e këngëtares së famshme amerikane Christina Aguiliera me titull "Candyman". Mbase në fillim askush nuk e ka vënë re këtë ngjashmëri pasi dihet edhe hiret e Çiljetës ta turbullojnë paksa gjykimin. Por performanca e saj natën e parë të festivalit "Kënga Magjike" duket se shumë dashamirësve të muzikës u ka kujtuar pikërisht këngën e Aguilierës. Pjesa që është si e recituar është kopje, po kështu edhe uniforma e marinarit siç e shikoni edhe në këto dy foto. Por kur e kemi parë me kujdes, në fakt edhe tekstet e dy këngëve ngjajnë. Aguiliera thotë kështu në këngën e saj "Ne shkuam në një one stop shop për të pirë diçka", ndërkohë që Çiljeta thotë "Duty free ishte vendi ku ne shkuam për të pirë diçka". Mbasi i dëgjuam të dyja këngët me vëmendje dhe u bindëm për ngjashmërinë e tyre, vendosëm ta publikojmë këtë fakt, meqë në një festival siç e thamë edhe më lart është shumë e rëndësishme origjinaliteti i këngës në mënyrë që konkurrimi të jetë i ndershëm.

   Ora është Sat Dec 15, 2018 4:37 am