Vdes aktori hollivudian James Whitmore

  Share
  avatar
  !nva7ionN
  Super Moderator
  Super Moderator

  Numri i postimeve : 71
  Join date : 23/04/2009

  Vdes aktori hollivudian James Whitmore

  Mesazh  !nva7ionN prej Mon Apr 27, 2009 6:16 pm

  Vdes aktori hollivudian James Whitmore


  Aktori amerikan, James Whitmore, i cili ka luajtur dhjetëra role të dyta në Hollivud dhe ka fituar dy herë çmimin ''Oscar'', vdiq në Kaliforni në moshën 87-vjeçare, bëri të ditur familja e tij.
  ''Whitmore, që vuante nga kanceri në mushkëri vdiq në shtëpinë e tij në Malibu, 25 kilometra larg Los Anxhelesit'', deklaroi djali i tij, Steve Whitmore.
  Whitmore e nisi karrierën në kinema dhe në vitin 1950 fitoi çmimin e parë ''Oscar'' për rolin e

  dytë në filmin "Battleground". Çmimin e dytë Oskar e fitoi në vitin 1976 me filmin "Give ''em Hell, Harry!", në të cilin ai luan rolin e presidentit të SHBA-së, Harry Truman.

   Ora është Sat Dec 15, 2018 4:56 am