kushtet e nje mislimanit

  Share
  avatar
  Admin
  Web Master
  Web Master

  Numri i postimeve : 146
  Join date : 13/04/2009

  kushtet e nje mislimanit

  Mesazh  Admin prej Sat May 02, 2009 11:05 am

  kushti i pare shehadeti
  la ilahe il-lall-llah
  muham-medunrusulull-llah
  shehadeti eshte kushti i pare i fese islame te cilin gjithesesi dhuet ta mesojm e ta thote qdo besimetar e besimtare per t'i dhene besen krijuesit te boterave,se vetem ate do ta adhurojm,atije do ti nenshtrohemi dhe vetem preje tij ndihem do te kerkojme
  ne gjuhen shqipe shehadeti ka kete kuptim''
  '' besoj dhe deklaroj qe vetem All-llahu eshte Zot dhe qe muhamedi eshte rob i Zotit dhe pejngamber i Zotit''
  KUSHTI I 2 NAMAZI
  namazi eshte kushti i dyte e qe ka per detyre qdo musliman'e.njeherit ky eshte edhe shtylla e besimit islam.pejngamberi a.s thote namaz e dallon besimtarin dhe jo besimtarin eshte namazi.prandaj kushe e le namazin i ka hyrene radhene jobesimtareve;
  para qdo namazi therrasim ezanin
  feja jone na meson
  -qdo pune e mire duhet filluar me bismilah
  - prinderve te mos u kethejm fjalen
  te shkeruajem dhe te usheqehemi me doren e djathet kure te ngopemi te themi elhamdurilah.


  _________________

  Falemderimi i takon vetem All-llahut qe na krijo ne formen me te mir

   Ora është Tue Jan 22, 2019 6:15 am