Shpërngulje nga Gjurgjevishti

  Share
  avatar
  Admin
  Web Master
  Web Master

  Numri i postimeve : 146
  Join date : 13/04/2009

  Shpërngulje nga Gjurgjevishti

  Mesazh  Admin prej Sat May 02, 2009 9:45 am

  Gostivar, 29 prill - Shirat e shumtë kanë dëmtuar rëndë strukturën e kores së tokës në fshatin Gjurgjevisht të Komunës së Vrapçishtit. Plasaritje të mureve e shembje të pjesshme të tavaneve, dëmtime të dukshme në oborre e çati, këto janë pasojat nga rrëshqitja e tokës e cila ka dëmtuar edhe një pjesë të objektit të shkollës fillore si dhe disa objekte banimi të fshatit Gjurgjevisht. Mbi 12 familje janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre pasi kanë filluar të shembën dhe janë shkaktuar çarje të mureve.
  Të rrezikuar për jetë, banorët janë strehuar përkohësisht në banesa private. Vetë banorët tregojnë se jetojnë nën ankthin e friken se një dite tavani do tu bie mbi kokë.
  Një nga ato familje që i eksponohet rrezikut është edhe familja e Abdylamit Dautit. Janë dhjetë persona të kësaj familjeje, të cilët kanë marrë gjësendet më të nevojshme dhe janë evakuuar në një objekt të përkohshëm. "Familja ime numëron dhjetë anëtarë, tani pas shembjes së dheut dhe dëmtimeve të mureve të shtëpisë nga rreziku jemi detyruar të largohemi nga aty. Tani jetojmë me qira, për çdo muaj më duhet të paguaj nga 130 euro qiranë. Përveç anëtarëve të familjes duhet të kujdesëm edhe për bagëtinë, pasi që edhe kasolla pësojë dëme nga rrëshqitja e tokës", thekson Abdylamit Dautit, njëri nga banorët e fshatit Gjurgjevisht të rrethinës së Gostivarit. Të njëjtat shqetësime i ndajnë edhe bashkëfshatar e tij, të cilët tregojnë se pas rrëshqitjes së dheut, kanë njoftuar edhe udhëheqjen e Komunës së Vrapçishtit, për të ndërhyrë në riparimin e shtëpive dhe gjetjen e një zgjidhje të shpejtë, pa mos pritur të ndodh ndonjë katastrofë edhe më e madhe. Burime brenda komunës së Vrapçishtit kanë deklaruar se janë në dijeni të problemit në fjalë. Nga atje thonë se janë duke bërë gati gjitha dokumentacionet e nevojshme për të ia përcjellë qeverisë, nga ku dhe pritet mbështetje. Ndërkohë Shtabi i Emergjencave, ka bërë vlerësimin paraprak të dëmit të shkaktuar, së bashku me institucionet e tjera të specializuara për të bërë të mundur dhënien e ndihmës së menjëhershme për këta banorë.
  Ndërkaq, pritet ndërhyrja sa më e shpejtë e Qeverisë, për të mos u rrezikuar jetët e banorëve nga një rrëshqitje tjetër, që me rënien e parë të shiut, mund të riaktivizohet.


  _________________

  Falemderimi i takon vetem All-llahut qe na krijo ne formen me te mir
  avatar
  Admin
  Web Master
  Web Master

  Numri i postimeve : 146
  Join date : 13/04/2009

  Zoti mos e boft

  Mesazh  Admin prej Sat May 02, 2009 9:46 am

  Sa po shihet edhe ne lajme kjo si duket eshte Shej e Kijametit


  _________________

  Falemderimi i takon vetem All-llahut qe na krijo ne formen me te mir

   Ora është Tue Jan 22, 2019 7:14 am