Rroga mesatare 320 euro

  Share
  avatar
  !nva7ionN
  Super Moderator
  Super Moderator

  Numri i postimeve : 71
  Join date : 23/04/2009

  Rroga mesatare 320 euro

  Mesazh  !nva7ionN prej Fri May 01, 2009 10:27 am

  Rroga mesatare 320 euro

  Shkup, 29 prill - Rroga mesatare neto e paguar për një të punësuar në muajin shkurt të vitit 2009 arrin 19.598 denarë (rreth 320 euro), ose për 18 denarë më pak krahasuar me janarin. Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistikë, indeksi i rrogës mesatare mujore neto për një të punësuar, në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të shkuar, është rritur për 28,9 për qind. Rroga më e lartë në muajin shkurt është paguar në sektorin - aktivitete ndihmëse në ndërmjetësimin financiar - 42.935 denarë, ndërsa më e ulëta në prodhimtarinë e lëkurës 8.416 denarë.
  Prej janarit të vitit 2009, me zbatimin e konceptit për bruto-rroga u bënë ndryshime strukturore në të dhënat për rrogat neto, me përfshirjen e kompensimeve për ushqim dhe transport në rrogat. Për shkak të ndryshimeve të këtilla, gjatë krahasimit të të dhënave për muajin shkurt të vitit 2009 me të dhënat nga vitet paraprake, duhet të merret parasysh edhe ky fakt, bën të ditur Enti Shtetëror për Statistikë.
  Rroga mesatare mujore bruto e paguar për një të punësuar në shkurt të vitit 2009 arrin 29.433 denarë, që është për 16,1 për qind më shumë në krahasim me vitin e shkuar. Në muajin shkurt të vitit 2009, 2,8 për qind e të punësuarve në Maqedoni nuk kanë marrë rroga që është për 6,7 për qind më pak në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit paraprak
  avatar
  Admin
  Web Master
  Web Master

  Numri i postimeve : 146
  Join date : 13/04/2009

  Shum pak

  Mesazh  Admin prej Fri May 01, 2009 10:40 am

  Shum pak qka me bo


  _________________

  Falemderimi i takon vetem All-llahut qe na krijo ne formen me te mir

   Ora është Sat Dec 15, 2018 4:15 am