Biologjia molekulare. Cfare eshte biologjia molekulare

  Share
  avatar
  !nva7ionN
  Super Moderator
  Super Moderator

  Numri i postimeve : 71
  Join date : 23/04/2009

  Biologjia molekulare. Cfare eshte biologjia molekulare

  Mesazh  !nva7ionN prej Fri May 01, 2009 8:51 am

  Biologjia molekulare. Cfare eshte biologjia molekulare

  — Termi biologji molekulare shfaqet fillimisht ne vitin 1945. Ne keto viti perkufizohet si shkenca qe merret me strukturen kimike - fizike te makromolekulave biologjike. PS: makromolekula quhen ato molekula qe kane nje mase molare shume te madhe si prsh protein, karbohidrate (sheqerna), lipide (lyra) , acide nukleike (DNA, RNA ose ADN dhe ARN)

   Ora është Sat Dec 15, 2018 4:01 am