Poezi per "Dashurine" power by:meLcheZ

  Share
  avatar
  Admin
  Web Master
  Web Master

  Numri i postimeve : 146
  Join date : 13/04/2009

  Poezi per "Dashurine" power by:meLcheZ

  Mesazh  Admin prej Wed Apr 15, 2009 1:46 pm

  ~Poezi te dashurise~

  Jeta, dhurat e natyres.
  Dashuria, dhutat e jetes,
  Puthja, dhurat e dashuris.
  Fundi i te qeshurit eshte merzija.
  Fryti i te qarit eshte ngushllimi.
  Bukuria e njeriut perbehet
  nga bukuria e fjales qe flet.
  ________________________________________
  ________________________________________
  **Pa ty**
  ________________________________________
  edo Dit pa ty, eshte sie nje dit pa diell.
  edo mbremje pa ty, eshte si nje nat pa yje.
  edo or pa ty, esht si nje jete pa ndjenja.
  edo minut pa ty, eshte nje minut si mos te isha ne jete.
  edo sekund pa ty, eshte si mos tme reh zemra.
  ________________________________________
  ________________________________________
  -LARG-
  ________________________________________
  Larg, Malli kerkon te me afroje afer teje por larg,
  shume large je .
  Syt e mi te perlotur nga pritja e zgjature,
  buzet e mija te pervluara nga etja ,
  e valle kur do ta shuaj kete etje eee
  Syri te kerkon, s'te gjen ,
  vetem loton dhe pret,
  Zemra nuk i beson syrit ,
  Qindra , mijera kilometra large neshe ,
  Per ne nuk ka ndarje , por durim .
  ________________________________________
  ________________________________________
  - eNDRA -
  ________________________________________
  Nje enderr plot ngrohtesi dhe dashuri ,
  nje enderr plot emocione dhe ndjenja ,
  nje enderr plot vujatje dhe mendime ,
  nje enderr ku mundem te them TE DUA ,
  dhe shpresoj se nuk do te jet vetem ne enderr
  ________________________________________

  - VETEM TI -
  Smundem te mendoj
  diqka me te mir ne jet ,
  se te dashuroj,te kam afer te ledhatoj ,
  ti ndjej puthjet tua , ta ndjej ngrohtesin tende,
  Smundem te mendoj diqka me te mir ne jet
  qe ti te jesh i imi dit dhe net per mira vjet ,
  per gjithmon,
  Smundem te mendoj diqka me te mir ne jet
  qe te vdes per ty i dashur ,
  Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
  me mungon shume, ani kisha deshir qe te jem pran teje.
  ________________________________________
  ________________________________________
  DY FJALe
  ________________________________________
  Dy fjale qe te gezojn
  dy fjale qe te hidhrojne ,
  dy fjale qe ter jeten ta ndryshojn
  dy fjale qe kan domethenjen qka ndi une per ty ,
  keto dy fjale dua qe te mi thuashe edhe ti!
  dikushe thot se keto dy fjale nuk jan shume,
  por kan shume rendesi ,
  me keto dy fjale mundesh ta ndertojshe nje ardhmeri ,
  edhe per kete dua te ti them ty keto dy fjale i dashur
  Te DUA
  ________________________________________
  ________________________________________
  SMUNDEM TE HARROJ
  ________________________________________
  Si mundem te harroj nje djale qe e kam dashur
  e ti si mundesh te harrosh nje vajze qe ne zemer te ka mbajtur ,
  Si ke guxim te harrosh ate qe kurre ste ka urrejtur
  Si ke force te largohesh nga ajo qe te don per jetee
  ________________________________________
  _______________________________________
  Te kam larg!
  ________________________________________
  Te kam aq larg i dashur
  por prap te dua!
  Ti nuk lajmerohesh,
  pse me ke harruae
  Cka bera keqe qe me nuk me don
  apo ndoshta ke qjet tjetren
  qe me shume e dashurone
  Si i harrove ato ditet se bashkue
  A mund te na sjell zoti dashurin e perparshmee
  Ne mendjen time te kam vetem ty
  Ne zemren time te ndjej vetem ty
  Te luteem zemer mos me harro
  dhe lajmerohu nese ke kohe!
  ________________________________________
  Dashuria
  ________________________________________
  Dora me shkruan
  Zemra me lendon,
  me shkruaj i dashur
  ne qoft se me Don!
  ________________________________________
  ________________________________________
  Mbi detin e qete....
  ________________________________________
  Mbi detin e qete lunnduronte nje flete
  mbi te ish shkruar "Te dua per jete"
  Po se besove,
  puth buzet e mia qe te kuptosh se e'eshte dashuria.
  Te dua aq sa me do ti mua,
  dhe do te dua gjersa te tretem
  ne qofte se me ty do te mbetem.
  __________________________________________________ ______________________________
  Te Dua!
  ________________________________________
  Sikur qelli te ish leter
  dhe deti te ishte boje,
  nuk do shkruaja azgje tjeter
  vec se ty i te dashuroj.
  E di qe sje per mua,
  po desha te te them "Te DUA"
  ________________________________________
  ________________________________________
  Mos bej!
  ________________________________________
  Mos bej qe jeta ime te duket kot,
  mos bej qe nga syt e mi te dalin vec lote.
  Mos bej qe vdekjen ta kerkoj,
  se vetem e vdekur mund te te haroj.
  ________________________________________
  ________________________________________
  Ruaje kujtim nga shpirti im!
  ________________________________________
  Lexo kete mesazhe qe del nga shpirti im
  e ne me do ruaje si kujtim
  Grise nese s'me do, beje cop e therime,
  po ta dish bashke me te ke thyer zemren time.
  ________________________________________
  ________________________________________
  Digjem per ty!
  ________________________________________
  Me fal nje buzqeshje zemren mos ma lendo,
  me thuaj dhe njehere te dua dhe fort me perqafo.
  Z'dua ta di se cila je, kjo zemer per ty po rreh,
  ky sy per ty po qan, sepse dua te te kem prane.
  Nese nje dite do behem hi,
  ta dish se jam gjegur per ty.
  ________________________________________
  ________________________________________
  Te dua shum
  ________________________________________
  Une ste kerkoj te me duash shume,
  por te pakten eerekun nga sa te dua une.
  Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lume,
  ku i dihet jetes ndoshta s'jetoj dhe shume.
  Me dite apo me vite, por sa te jetoj,
  vec teje tjeter kurre s'do dashuroj.
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  ________________________________________
  Shpirti im
  ________________________________________
  Shpirti im lekundet si termet.
  Ate dite qe do me dashurosh ne bote do behet qamet.
  Te betohem me Zot e se ty te dua pafundesisht.
  E dashura ime te lutem kthehu pergjithmon
  se zemra ime ty po te kerkon.
  Une per ty shume po vuaj
  e ketu pa ty vetja me duket e huaj.
  ________________________________________
  ________________________________________
  Meritoje dhe mere
  ________________________________________
  Mos e merr te bukur se te tradheton,
  mere te thjeshte, ashtu sic e meriton.
  ________________________________________
  ________________________________________
  Dua vee nje east!

  Vee nje east do doja,
  vee nje east zerin ta degjoja,
  do te doja vee fytyren ta shikoja,
  do te doja vee nje east me ty te qendroja,
  do te doja vee nje east puthjen tende ta shikoja,
  do te doja vee nje east dashurin ta kujtoja.
  ________________________________________
  Dashuria jone
  ________________________________________
  Lulja cel --> thahet,
  uji gurgullon --> ftohet,
  aklispsi fillon --> mbaron,
  Dashuria jone lindi dhe do te ngelet pergjithmone.
  ________________________________________
  ________________________________________
  E humba dhe vetveten
  ________________________________________
  Duke humbur ty
  E humba dhe veteveten
  Dhe tani spo gjej dot
  As njeren as tjetren.
  ------------------------------------------------
  ________________________________________
  Mes akullnajave te shpirtit
  ________________________________________
  Mes akullnajave te shpirtit Vrapoja,
  Te gjeja vullkanin e dashurise.
  Por me kot me kot u lodha
  Mes akullnajave vullkan skish.
  Nje fjale e pathene mbeti.
  Nje varg qe kurre nuk u shkrua,
  Kujtimin tend thelle ne zemer Groposur
  Pluhuri I harreses e ka mbulua
  Une hesht ti hesht
  Kush te flasee
  Une qesh ti qesh
  Kush te kujtoje Tiktaket e zemres
  Qee nuk pushojnee
  ________________________________________
  ________________________________________
  Bukuria!
  ________________________________________
  Njerezit nga bukuria mos I shiko
  Se ajo shpejt te genjen
  Te tjerat shihi dhe mendo
  Pastaj thuaj me pelqen
  ________________________________________
  ________________________________________
  Bukuria!
  ________________________________________
  U prish bota, u prish dynjaja,
  dhe hupi krejt marrja.
  Ra fustani, dul miniqi,
  ma shum se shkolla, punon kafiqi.
  Del plaku ne qershi,
  e hek plistin mu ba mafi....!!
  ________________________________________
  ________________________________________
  Dhimbje ne Zemer
  ________________________________________
  Avione qe ulen
  Te tjere qe ngrihen
  Valigje qe zbrazen
  endrra qe fiken
  Sy te permalluar
  Nje lot I pathare
  Buze qe dridhen
  E sethone dot nje fjale
  Nje zemer e lodhur
  Nga zhgenjimi tkurrur
  Nje enderr e tretur
  Ne shkretire ne pluhur
  Nje yll qe me ndjek
  I heshtur nga lart
  Me lodhi gjithcka
  Shpirti mu plak
  Me lodhi ky fat
  Me hedh e me pret
  Dhimbja sot qan
  Me lodhi kjo jete.
  _________________________________
  Kushe
  ________________________________________
  Kush troket sonte ne deree
  kush me fal pak drite ne terree
  kush jeton sonte per muae
  kush me thote sonte Te DUAe
  ________________________________________
  ________________________________________
  Ne udhekryqin e zemres time!
  ________________________________________
  Ne udhekryqin e zemres time,
  Ke kujdes.
  Mos e humb rrugen,
  se aty te pres.
  ________________________________________
  ________________________________________
  Loti
  ________________________________________
  I ra zemres e biroj,
  I ra gurit e shkatroj,
  I ra lules e vyshku,
  I ra hekurit e dryshku.
  ________________________________________
  ________________________________________
  Te veshtira jan ditet
  ________________________________________
  Te veshtira jan ditet,
  kur syri te loton,
  kur zemra nuk e gjene
  ate qe shum e don.
  ________________________________________
  ________________________________________
  Helmi i zi
  ________________________________________
  E kam nje kuti
  me helm te zi
  Nese do te fejohesh per tjetrin
  une do ta pi!!!
  ________________________________________
  ________________________________________
  Te bollnica
  ________________________________________
  Te bollnica te takova
  propozimin ta eova
  taj knishken e oviratshe
  sejvin ma capatshe. ;-)
  ________________________________________
  ________________________________________
  Dashuria
  ________________________________________
  Kur te pash me lindi simpatia
  Kur me buzeqeshe e dita se qenka dashuria,
  por kur me fole e dita
  qe dot me thuash Te DUA
  ket e vrejta nga buzet e tua.
  ________________________________________
  ________________________________________
  Me the.....
  ________________________________________
  Me the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,
  Me the TI AMO mu duk mashtirm,
  Me the ICH LIEBE DICH syt mi qorove
  Me the Te DUA zemren ma gezove!
  ________________________________________
  ________________________________________
  Ne emer.....
  ________________________________________
  Ne emer te jetes
  Jeto per mua!
  Ne emer te dhimbjes
  Vuaj per mua!
  Ne emer te dashuris
  Me thuaj Te DUA!
  E kur te vdes un
  Ti te jesh me mua!
  ________________________________________
  ________________________________________
  Nje keshill
  ________________________________________
  Nje keshill: ke kujdes!
  Nje kerkes: mos ndrysho!
  Nje deshir: mos me harro!
  Nje genjeshter: nuk te dua!
  Nje e vertet: me mungon per jete!
  ________________________________________
  ________________________________________
  Dy zemra
  ________________________________________
  Dy Zemra lindin
  Dy Zemra qeshin
  Dy Zemra qajne
  Dy Zemra vdesin.
  ________________________________________
  ________________________________________
  Nuk me duhet
  ________________________________________
  Nuk me duhet kjo jete
  Nuk me duhet kjo rini
  Kur s'te kam afer meje
  Gjithmone do te vuaj per ty

  ________________________________________
  ________________________________________
  Mos i beso askujt
  ________________________________________
  Mos i beso askujt,
  e mos e urrej veten
  por me beso mua,
  qe per ty e jap jeten.
  Edhe pse je larg,
  asgje sme pengon.
  Largesia na ndan,
  Dashuria na bashkon!
  ________________________________________
  ________________________________________
  Une per ty
  ________________________________________
  Une per ty e shes traktorin,
  me gjith okumllatorin,
  oj prepalic,
  si ma preve zemren me brusalic,
  tu m'shetit naper ulic, me kolic
  ma theve komen, me bone per n'bullnic!
  ________________________________________

  Pyete Zemren tende!
  ________________________________________
  Nese je i vetmuar,
  nese je ne mendime,
  pyete zemren tende!
  A e don zemren timee
  E kam nje deshire,
  eshte shume e thjesht,
  te isha afer teje,
  tjeter s'kisha desht!
  ________________________________________

  Ne mesin e nates
  ________________________________________
  Ne mesin e nates,
  ne terrin e zi,
  une rri e zgjuar,
  dhe mendoj per ty!
  ________________________________________
  Pa ty!
  ________________________________________
  Pa ty bota e humb kuptimin,
  pa ty dielli e humb shkelqimin,
  pa ty dita me eresohet,
  pa ty nata nuk kalohet,
  pa ty endra nuk enderohet,
  pa ty zemra me helmohet!
  ________________________________________
  ________________________________________
  Ti fali
  ________________________________________
  Ti fali syt, nese ti i shikon!
  Ti fali duart, nese ti i shterngon!
  Ta fali shpirtin, nese ti me perqafon!
  Ta fali zemren, nese ti me don!
  ________________________________________

   Ora është Tue Jan 22, 2019 5:47 am