vazhdimi krijimi i njeriut

  Share
  avatar
  Admin
  Web Master
  Web Master

  Numri i postimeve : 146
  Join date : 13/04/2009

  vazhdimi krijimi i njeriut

  Mesazh  Admin prej Thu Apr 30, 2009 2:02 pm

  PeRFUNDIM

  Secili ne bote shkoi ne mitren e nenes se tij si nje spermatozoid i vetem, nen kushte te krijuara ne menyre te veeante, u bashkua me nje veze. Pas kesaj, ai filloi jeten si nje qelize e vetme. Ti po ashtu ishe ne kete process, po ashtu nena jote, babai yt, vellezerit dhe motrat, shoket dhe ata qe i njeh dhe njerezit te cilet nuk i njeh. Jo vetem ata qe sot jane gjalle, por secili nga qenia e pare njerezore deri te anetaret e gjenerates se sotme, kane kaluar neper fazat e mrekullueshme te spjeguara ne kete liber.

  A nuk menduan ata se All-llahu krijoj qiejt dhe token dhe edo gje mes tyre per nje perfundim te vlefshem dhe per nje afat te caktuare Megjithate shume njerez mohojne se ata do te takojne ndonjehere Zotin e tyre.
  (Kur'an, 30: Cool

  Gjate muajve qe embrionet ne rritje nuk kane as dijenine me te vogel per ekzistencen e tyre, Zoti u jep forme trupave te tyre dhe krijon secilin ne nje njeri te tere nga nje qelize e vetme. eshte detyre e secilit qe jeton ne faqen e tokes te marre ne konsiderate kete te vertete

  Dhe eshte detyra e juaj te mendoni se si erdhet ne ekzistence, dhe t'i jeni mirenjohes Zotit I Cili ju krijoj juve.

  Mos harro se Zoti I Cili njehere krijoj trupin tend do te krijoj ate edhe njehere pas vdekjes dhe do te kerkoje llogari.

  Kjo eshte shume e lehte per Zotin, Zoteruesin e fuqise se perhershme

  Mirepo, ata te cilet e harrojne krijimin e tyre dhe e mohojne Zotin dhe Diten e Gjykimit jane te shkujdesur ne ekstrem. Ne Kur'an Zoti iu drejtohet atyre ne kete menyre:

  A nuk e sheh njeriu se Ne e krijuam ate nga nje pike, dhe ja ku eshte, nje kundershtar i hapur. Ai na ben Neve shembuj dhe harron krijimin e vet, duke thene: "Kush ju jep jete eshtrave kur ato te jene kalbure" Thuaj "Ai I Cili i beri ato per heren e pare do t'i kthej ne jete. Ai ka dije te plote per edo gje te krijuar." (Kur'an, 36: 77-79)


  _________________

  Falemderimi i takon vetem All-llahut qe na krijo ne formen me te mir

   Ora është Sat Dec 15, 2018 5:23 am