Kolesteroli

  Share
  avatar
  Admin
  Web Master
  Web Master

  Numri i postimeve : 146
  Join date : 13/04/2009

  Kolesteroli

  Mesazh  Admin prej Thu Apr 30, 2009 2:00 pm

  Kolesteroli eshte nje substance yndyrore si dyll dhe pjeserisht i nevojshem per trupin e njeriut. Pa te asnje individ nuk mund te jetoje. eshte i nevojshem per qelizat, nervat dhe prodhimin e hormoneve.

  Kolesteroli i pashkrishem - 80% e tij prodhohet nga meleia, ndersa 20% merret nga ushqimi. Ai nuk shkrihet ne gjak, keshtu qe transportohet aty ku eshte i nevojshem, duke u lidhur me proteinat e yndyrshme, te cilat jane dy llojesh: te mira dhe te keqija: proteinat Ldl me dendesi te ulet (te keqija) dhe proteinat Hdl me dendesi te larte (te mira). Proteinat Ldl e dergojne kolesterolin ne periferi, ndersa ato Hdl e transportojne nga periferia ne melei. Kolesteroli i tepert mund te depertoje ne muret e brendshme te arterieve, duke shkaktuar pllakat.


  _________________

  Falemderimi i takon vetem All-llahut qe na krijo ne formen me te mir

   Ora është Tue Jan 22, 2019 5:47 am