Hormonet e pankreasit endokrin

  Share
  avatar
  Admin
  Web Master
  Web Master

  Numri i postimeve : 146
  Join date : 13/04/2009

  Hormonet e pankreasit endokrin

  Mesazh  Admin prej Thu Apr 30, 2009 1:56 pm

  Pankreasi është gjëndër me funksion të dyfishtë: ekzokrin dhe endokrin. Funksioni ekzokrin shihet nga ajo se një pjesë e pankreasit e krijon dhe sekreton lëngun pankreatik, i cili përmes kanaleve të ushqimit në trakt digjestiv. Në pjesën tjetër të pankresit krijohen edhe hormonet, kështu që kjo pjesë e pankreasit quhet pankreas endokrin. Këto hormone pankreasi i sekreton drejtpërdrejt në gjak. Në pankreas funksionin endokrin e kanë indet e veçanta në formë ujdhesave, të cilat quhen ujdhesat e Langerhensit. Këto ujdhesa e përbëjnë vetëm 1% të tërë masës së pankreasit. Indi i këtyre ujdhesave është i ndërtuar prej 4 llojeve të qelizave: a, b, C dhe D. Mësë shumti ka qeliza të tipit a (75%) në të cilat sintetizohet insulina, kurse në qelizat a - krijohet glukagoni. Funksioni i qelizave C dhe D nuk dihet.
  Qelizat e pankreasit endokrin i sekretojnë dy hormone:
  Insulina
  Glukagoni


  _________________

  Falemderimi i takon vetem All-llahut qe na krijo ne formen me te mir

   Ora është Sat Dec 15, 2018 4:43 am